ZMĚNIT

Život spočívá v prožívání mnoha procesů. Tyto procesy se dějí dle pravidel. Jejich zvědomováním, uchopováním a ovládáním můžeme tvořit a dosáhnout svobody.

Vědění na moudrost

Jaroslav Škvařil

Moudrost je považována za nadřazenou chytrosti. Již méně je jasná cesta k moudrosti. V přednášce je proto moudrost definována tak, abychom poznali i cestu, jak jí dosáhnout.

Ing. Libor Mikš
Ing. Jaroslav Nahodil

Přednáška sleduje historii vědy ve spojitosti s duchovním vývojem člověka a sleduje, jak se postupně měnil její vztah ke zkoumání jsoucna. Ukazuje, jak byl celistvý pohled v průběhu času nahrazen pouze materialistickým viděním světa. V závěru se zamýšlí nad dalším vývojem vědy a ukazuje potřebu propojení přírodních věd s vědou duchovní.

Právo tmavé na světlé

Ing. Zdeněk Říha

Co je to Tmavé a Světlé právo? Definice na základě přiměřenosti duchovní úrovní členů společnosti. Úrovně morálky jako koryto dopuštění. Síly, které posunují člověka v jednotlivých úrovních duchovního růstu. Novou společnost nastaví malé množství lidí, kteří to nastavení budou žít a přeformátují vzorce chování společnosti. Tmavé právo rozvíjí egoismus (nepravé sebevědomí), Světlé právo rozvíjí směřování k pravému sebevědomí. Jak nadnárodní řízení vytváří v národech nerovnováhu vytahováním nekometentních lidí nahoru.

Ing. Libor Mikš
Jaroslav Škvařil

Pokud vyjdeme z předpokladu, že člověk je obrazem Boha, tak je nutno zjistit, kudy do člověka zlo vstupuje. Zvědomění procesu podléhání zlu pak umožňuje těmto silám nepodlehnout, ale používat síly, které se nás snaží ovládnout, ke svému rozvoji.

Chápání svobody

Jaroslav Škvařil

Tzv. egoismus vnímáme jako zlo. Jedná se však o významný výdobytek našeho vývoje. My proto mluvíme o egoismu jako o nepravém sebevědomí a hledáme cestu, jak nepravé sebevědomí přeměnit na jeho vyšší stupeň – pravé sebevědomí, které vnímáme jako velmi pozitivní vlastnost člověka.

Ing. Jaroslav Nahodil

Přednáška se zaměřuje na téma svobody, jak ji vnímáme a co pro nás svoboda představuje. Uvádí nejčastější zdroje naší nesvobody a rozděluje je na vnější a vnitřní.  V návaznosti na to se ukazuje, že cesta ke skutečné svobodě není vůbec krátká a jednoduchá, ale vede přes dlouhý, vnitřní vývoj každého z nás.  

Ing. Zdeněk Říha

Jaroslav Škvařil

Jak přenést již uvedené poznatky o suverenitě národa do rodiny a společenství, ve kterých působíme.